Tyrmandiada 2013 – pierwszy dzień

Rozpoczęła się tegoroczna Tyrmandiada. Ta edycja będzie wybitnie filmowa – LEOPOLD TYRMAND. RETROSPEKTYWA Z BOHATEREM W TLE. Partnerem festiwalu jest Kino Iluzjon i tam odbędą się wszystkie pokazy.

W szóstej odsłonie festiwalu TYRMANDIADA do licznych ról Tyrmanda dodamy kolejne: epizodycznego aktora, scenarzysty, autora filmowych książek, wreszcie bohatera filmów.

Z kinem obok fascynacji westernami, opisem konikarskich praktyk i zakurzonych kin Warszawy lat pięćdziesiątych rodem ze “Złego”, łączyły go związki faktyczne. W 1955 roku napisał scenariusz do pływackiej noweli “Trzech startów”, w 1962 roku pojawił się w kawiarnianym epizodzie “Jutro premiera” Janusza Morgensterna, adaptował też na potrzeby filmu Jana Rybkowskiego “Naprawdę wczoraj” własną książkę ? “Siedem dalekich rejsów”.Epizodyczność tych interakcji wiąże się z cenzorską blokadą i ostracyzmem, z jakim spotkał się artysta w Polsce Ludowej. Niewykorzystane scenariusze autorstwa Tyrmanda (“Niebo”), również te emigracyjne (“Russians”), odgrzebują dziś zapaleńcy, twórczości i życia pisarza. Stosunek Tyrmanda do kina najlepiej ilustrują rozliczne miłosne peany wygłaszane w wielu tekstach przez licznych bohaterów. Jawi się ono jako uniwersytet życia w wielkich miastach.