Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla (13th World Summit of Nobel Prize Laureates)

W 1999 roku z inicjatywy Michaiła Gorbaczowa, byłego przywódcy ZSRR i laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1990, miał miejsce w Rzymie pierwszy zjazd laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Od tego momentu odbyło się już 13 takich spotkań, między innymi w 2008 roku w Paryżu z okazji 60. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i w 2009 roku w Berlinie, w 20. rocznicę upadku muru berlińskiego.

W tym roku Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla odbywa się w Warszawie z okazji 30. rocznicy przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie. Z roku na rok obrady zyskują coraz większy rozgłos i są bardziej dostrzegane przez społeczność międzynarodową. Każdemu spotkaniu towarzyszy duże zainteresowanie mediów. Co roku w debatach biorą udział laureaci Nagrody Nobla i znane osobistości z całego świata. Tematy poruszane na obradach to między innymi bieda, problem głodu i braku pitnej wody, prawa człowieka, etyka w polityce czy słuszność wytwarzania i posiadania broni nuklearnej.

W 13. Światowym Szczycie Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla wzięli udział Lech Wałęsa – były prezydent RP, Mairead Corrigan Maguire, Jego Świątobliwość XIV Dalajlama, Dr. Shirin Ebadi, Frederik Willem de Klerk – były prezydent RPA, Betty Williams, profesor Muhhamad Janus oraz organizacje – Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej, Konferencja Pugwash w Sprawie Nauki i Problemów Światowych, Amnesty International, Komitet Służby Społeczeństwu Amerykańskiego Religijnego Stowarzyszenia Przyjaciół, International Peace Bureau, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds.Uchodźców, ONZ oraz Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu.

Od 2002 roku nobliści przyznają własną nagrodę ? Peace Summit Award. Wręczają ją ludziom walczącym o prawa człowieka lub zasłużonym w pomocy innym. W poprzednich latach takie nagrody otrzymali między innymi Sean Penn za pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Haiti, Annie Lennox za walkę z epidemią AIDS w Afryce oraz piłkarz Roberto Baggio za działalność charytatywną prowadzoną na całym świecie. W tym roku otrzymał ją Jerzy Owsiak za wieloletnią działalność społeczną i charytatywną oraz aktywną pomoc w rozwoju polskiej medycyny.

 Marianna Latkowska kl.III