Młodzieżowy Parlament Europejski – Wilno 2013

Ten rok okazał się bardzo udany ponieważ reprezentantom Polski udało się wziąć udział w obydwu sesjach Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego organizowanego przez fundację Model European Parliament. Drugie tegoroczne spotkanie odbyło się u naszych sąsiadów Litwinów w Wilnie w dniach 30 listopada – 6 grudnia 2013. Nasze liceum reprezentował Maciej Romanowski z klasy 3 LO. Poziom organizacji i i atrakcje były na bardzo wysokim poziomie i niektórzy nasi delegaci stwierdzili, że w Wilnie podobało im się bardziej niż w Norwich (a w Anglii było naprawdę cudowanie więc aż trudno uwierzyć, że na Litwie mogło być lepiej). A co dokładnie się działo,  jak przebiegał pobyt i zdjęcia przeczytacie i zobaczycie w drugiej części postu.

Tym razem ze względu na niewielką odległość na środek transportu wybraliśmy autokar. Z dworca naszych uczniów odebrali organizatorzy a następnie każdy trafił do swojej tymczasowej rodziny. Wszyscy byli zadowoleni ze swoich nowych domów i miło spędzili czas z gospodarzami. W Wilnie wszystkie ważne uroczystości (otwarcie i zamknięcie konferencji) i obrady zgromadzenia ogólnego MEP odbyły się w litewskim Sejmie więc patrząc z tej perspektywy było lepiej niż w Anglii bo tam byliśmy w parlamencie tylko jako turyści (nawet nie można było usiąść w ławach poselskich bo obsługa krzyczała). Spotkania komitetów odbyły się na Uniwersytecie Mykolasa Romerisa, w Sejmie i ministerstwach. Nasi uczniowie spotkali się również z przedstawicielami Ambasady RP na Litwie. Mogliśmy poznać trochę Wilno – Stare Miasto, Galerię Narodową, i okolice – Muzeum Komunizmu w Druskiennikach. Spotkanie Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego na Litwie było bardzo udane. Kolejna, wiosenna sesja MEP odbędzie się w Wiedniu.