Peitho zaciera ręce

W tegorocznej edycji WARSZAWSKIEJ LIGI DEBATANCKIEJ nasza szkoła, zwana w mieście po prostu ?Geremkiem?, debiutuje i uczy się taktyki oraz strategii debat oksfordzkich. Uczymy się umiejętności retorycznych w praktyce, bez których, jak to kiedyś dosadnie określił pewien profesor, ?człowiek jest dziś żywym trupem.? Nasi oponenci to drużyny: Zamoyskiego, Cervantesa, Bednarskiej, Staszica, Fredry, Witkacego i Hoffmanowej. Do tej pory rozegrano pięć rund, w których debatowano nad następującymi kwestiami:

– Należy zamienić ocenę sumującą na kształtującą w szkolnym systemie oceniania.

– Bilans epoki romantycznej jest negatywny.

– Nacjonalizm jest społecznie pożyteczny.

– Przyjmijmy, że pewien naukowiec w sposób pewny i niepodważalny sprawdził, czy Bóg istnieje. Naukowiec nie powinien informować nikogo o swoim odkryciu.

– CV nie powinno mieć znaczenia w procesie rekrutacji.

A więc szerokie spektrum tematyczne: od edukacji i literatury poprzez politykę i etykę aż do ekonomii. Przypomnijmy, że drużyna liczy cztery osoby, z których dwie pierwsze budują argumentację grupy, a dwie następne polemizują z tezami przeciwników. Na godzinę przed debatą losuje się stronę, po której drużyna ma się opowiedzieć. Jest to albo teza, jej przykładem są wymienione wcześniej tematy, lub kontrteza, czyli opozycja wobec propozycji. W początkowych rundach prym wiedli nasi maturzyści z niezawodnym Piotrkiem Kucharskim i ciekawym wyzwań Andrzejem Bachem na czele. Ostatnio (matura blisko!) do akcji wkroczyli nasi drugoklasiści w składzie: mistrzyni pytań Natalia Zwolińska, siła spokoju Mikołaj Markiewicz, główny racjonalista szkoły Mikołaj Wacławek i gwiazda ostatniego pojedynku, wszechstronna aż do bólu Anna Czajka.

Kto wygrywał te debaty? Na pewno bogini Peitho, grecka opiekunka perswazji i retoryki, często pojawiająca się w orszaku Wenus. Na zdjęciu widzimy ją na pompejańskim fresku, jak właśnie do Wenus prowadzi Erosa. Peitho pojawia się na naszych debatach i spektakularnie zaciera ręce… Jest narybek, prawda?

Przed nami dwie ostatnie rundy, w których omówimy kwestie:

– Parytety płci powinny wiązać nie tylko instytucje publiczne, ale i prywatne.

– Naruszanie praw człowieka przez transnarodowe korporacje jest dziś poważniejszym wyzwaniem niż naruszenia dokonywane przez państwa.

A więc problemy współczesnego świata w pigułce. Będzie ciekawie! Trzymajmy wspólnie kciuki za naszego ?Geremka?!

 

Tomasz Piotrowicz, opiekun grupy