Teatr Forum

12 czerwca uczniowie 1 i 2 klasy Liceum wzięli udział w nietypowym wydarzeniu. Był to spektakl teatralny, ale różnił się znacząco od typowych wizyt w teatrze. Po pierwsze, scena znajdowała się w budynku uczelni pedagogicznej – Pedagogium. Po drugie, prowadząca zaproponowała widzom różne ciekawe rozgrzewki – jedne zabawne, inne mniej; ale już wtedy było wiadomo, że naszą rolą nie będzie tylko bierne oglądanie! Teatr Forum – bo tak nazywa się metoda, w ramach której powstał ten spektakl – zakłada aktywny udział widzów. Nazywa się ich nawet widzo-aktorami (ang. spectactors).
Po obejrzeniu krótkiego spektaklu dotyczącego trudnej sytuacji młodej dziewczyny, mieliśmy za zadanie zastanowić się, co mogła zrobić inaczej, aby jej historia skończyła się lepiej. A następnie widzowie mogli wcielać te pomysły w życie, wchodząc na scenę i zmieniając bieg wydarzeń.
Zobaczyliśmy przede wszystkim bardzo dużo różnych sposobów na rozmowę z dominującą i kontrolującą matką, mało wspierającą siostrą i podporządkowanym ojcem. Niektóre z nich były bardziej, inne mniej skuteczne. Ale celem Teatru Forum nie jest znalezienie idealnej odpowiedzi – taka przecież nie istnieje. Celem jest przede wszystkim bezpieczne eksperymentowanie i wypróbowywanie nowych sposobów zachowań na scenie, aby i w życiu ich repertuar mógł się poszerzyć.

Zdjęcia zrobione przez Panią Tosię oraz pobrane ze strony organizatora: Fundacji Drama Way