Wizyta w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

Postanowiliśmy dowiedzieć się co nieco o polskim niebie więc udaliśmy się z wizytą do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Dla nie wtajemniczonych jest to przedsiębiorstwo zajmujące się w największym skrócie zarządzaniem ruchem lotniczym w FIR (Flight Information Region) Warszawa, kontrolą ruchu lotniczego oraz szkoleniem kontrolerów i pracowników PAŻP. Wielu z nas widziało budynki przedsiębiorstwa przylatując lub odlatując z lotniska Okęcie, ale niewielu miało okazję zobaczyć co robią osoby czuwające nad bezpieczeństwem naszych podróży lotniczych.

Po dokładnym skontrolowaniu przez pracowników ochrony i wystawieniu przepustek o godzinie 10:00 UTC – bo tylko takim czasem można posługiwać się w lotnictwie według przepisów ICAO (Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego) weszliśmy do recepcji PAŻP-u. Stąd zostaliśmy zaprowadzeni do sali konferencyjnej gdzie Szef Ośrodka Szkolenia PAŻP, pan Klaudiusz Dybowski (żywa legenda cywilnego lotnictwa polskiego) opowiedział nam dokładnie czym zajmuje się firma, jaką ma historię i zadania. Nie obyło się oczywiście bez ciekawych anegdot z życia kontrolerów. Dowiedzieliśmy się również jak zostać kontrolerem ruchu lotniczego.

Następnie zaprowadzono nas do sali operacyjnej, która nie dawno przybrała swój nowoczesny wygląd dzięki zamontowaniu najnowszego systemu kontroli ruchu lotniczego – PEGASUS. Z antresoli wyciszonej sali mogliśmy zobaczyć na żywo pracę kontrolerów obszaru, kontrolerów TMA Warszawa oraz OAT.

Następnie w grupach pięcio osobowych udaliśmy się na wieżę kontroli lotów. Jazda windą i jesteśmy w sercu lotniska Okęcie. Z balkonu można było zobaczyć operacje powietrzne na płycie lotniska oraz bieżącą pracę kontrolerów CTR Okęcia, kontrolerów GND.

Ostatnim elementem tej skomplikowanej struktury, którą zobaczyliśmy była wizyta w ASM-3, gdzie na bieżąco odbywa się koordynacja wykorzystania przestrzeni powietrznej w Polsce zarówno przez lotnictwo cywilne jak i lotnictwo Sił Zbrojnych RP.

Wizyta wywarła na nas olbrzymie wrażenie i mamy nadzieję na kolejne odwiedziny w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Poza super wykładem dziękujemy panu Klaudiuszowi również za udostępnienie zdjęć.