Nie lubię poniedziałku???!!!

CZARNY PONIEDZIAŁEK spędziliśmy w szkole na dyskusjach i projekcjach filmów SEKSMISJA oraz DZIEŃ KOBIET. Podczas gdy nasze panie brały udział w manifestacjach i pikietach w mieście, my, płeć brzydsza, zabawialiśmy gimnazjalistów i licealistów najlepszą polską komedią wszechczasów oraz świetną dokumentalizowaną fabułą o potędze kobiecości.
Doszliśmy do wniosku, że nic nie jest nam dane na wieczność i to, co mamy dzisiaj, powinniśmy szanować i o to walczyć. Tak jak o wolność i swobody obywatelskie!
W międzyczasie tworzyliśmy ranking sentencji i cytatów o kobietach i feministkach. Po zliczeniu głosów okazało się, że ulubionym cytatem naszych szkół jest ten autorstwa francuskiego dramatopisarza i scenarzysty, Marcela Acharda: Dobre kobiety są lepsze niż dobrzy mężczyźni. Złe kobiety są gorsze niż źli mężczyźni.
Drugie miejsce ex aequo zajęły sentencje niemieckiego romantyka,  Heinricha Heinego: Nie powiem, że kobiety nie mają charakteru, raczej mają codziennie inny oraz reżysera Krzysztofa Zanussiego: Feminizm jest jak cholesterol: dzieli się na dobry i zły. Ze złym walczę, dobry popieram.
W czołówce znalazły się także „złote myśli” pisarza Bolesława Prusa: Ile razy mężczyzna patrzy na kobietę, szatan zakłada mu różowe okulary oraz hiszpańskiego polityka, José Luisa Zapatero, Równość płci jest w walce z terroryzmem skuteczniejszą bronią niż działania militarne.
To był nietypowy i udany dzień uczniowski dzięki lekcji polskiego kina i ożywionej dyskusji. Już lubimy poniedziałek…

Tomek Piotrowicz