Dzień Komisji Edukacji Narodowej

14 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Te święto jest dla nas szczególne. Spędzamy je razem – nauczyciele i uczniowie wspólnie przygotowują poczęstunek i czerpią radość z części artystycznej, która w tym roku niewątpliwie wywołała na naszych twarzach uśmiech. Na warsztat wzięliśmy skecze Kabaretu Potem, które zostały przerobione na szkolną rzeczywistość…

W naszej szkole są różne postacie: Śpiące Królewny, czekające na królewicza, dostojne róże, damy z wieży i rozkrzyczane Czerwone Kapturki. Są również książęta i… głodne wilki, które pożarłyby panią Hanię, gdyby nie catering obiadowy. Są też krasnoludki, które sprzątają po naszych lekcjach. Wystarczy przejść się korytarzem, zwłaszcza podczas lekcji, by spotkać jakąś postać z bajki. Naszą szkołą rządzi król, który ma swoich rycerzy. Nad Jego spokojem czuwa dobra wróżka Katarzyna. W przyległej komnacie nauczycieli można spotkać czarnoksiężników, wróżki a czasem nawet Królową Śniegu. Mamy czarnoksiężników z krainy Arytmetyki, bajarzy snujących opowieści o literaturze i faktach, ale też wiedźmy i wiedźminów znających się na alchemii, ziołach i całej planecie Ziemia. Nasze postaci mówią w różnych językach: angielskim, niemieckim, francuskim, literackim i pospolitym. A sztab krasnoludków i wielkoludów znających się na psychologii czuwa nad tym, by dobro zwyciężyło zło, by każdy odnalazł siebie w postaci, którą odgrywa…

Bohaterowi naszej szkolnej bajki przeżywają różne przygody i opowiadają historie prawdziwe i nieprawdziwe, bo co można np. powiedzieć o uczniu, który tłumaczy się, że jego pies zjadł mu pracę domową, zwłaszcza, że nauczyciel polecił uczniowi zrobić prezentację? Z każdej lekcji można wyciągnąć jakiś morał, jeśli oczywiście nie jest się rycerzem o zakutym łbie… Tutaj każdy jest bohaterem własnej bajki i może kreować siebie. Zazwyczaj dobro wygrywa ze złem i często mamy szczęśliwe zakończenie … – zakończenie roku szkolnego…

Praca, którą włożyli uczniowie była duża, ale bardzo satysfakcjonująca. Niektórzy przełamali lęki przed publicznymi występami i odkryli w sobie smykałkę do teatru. Bardzo dziękujemy wszystkim aktorom za zaangażowanie i radość, którą sprawił nam ich występ. Liczymy na kolejne odsłony!