Ścieżka od Dziadka do Dziadka

Ścieżka „ Od Dziadka do Dziadka”

            W tym roku, po raz czwarty postanowiliśmy uczcić Święto Odzyskania Niepodległości organizując grę historyczną „Od Dziadka do Dziadka”. Do współpracy zaprosiliśmy szkoły, które uczestniczyły w poprzednich edycjach: Szkołę Podstawową nr 75  oraz Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO nr 99 obie placówki z Warszawy, a także po raz pierwszy uczniów i kadrę pedagogiczną Zespołu Szkół im. Marii Curie- Skłodowskiej z Mińska Mazowieckiego. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Dowódca 23.Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

            10 listopada, w sumie 18 drużyn liczących razem 200 uczniów z czterech placówek edukacyjnych, ruszyło na szlak wiodący od pomnika Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, poprzez pomniki pozostałych twórców niepodległości- Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa, dom do którego przybył komendant Piłsudski z twierdzy magdeburskiej przy ul. Moniuszki 2, na plac Józefa Piłsudskiego. Po trasie dowiadując się ciekawostek z biografii tych wybitnych postaci i rozwiązując zadania historyczne. Podczas, gdy młodsze klasy Społecznego Liceum Ogólnokształcącego nr 7, mierzyły się z wiedzą historyczną, uczniowie klas trzecich wzięli udział w zawodach strzeleckich na strzelnicy ZKS Warszawa. Nikt nie odniósł obrażeń. Wszyscy trafili do tarczy, choć nie zawsze do swojej?.

            Zakończenie tegorocznej edycji gry odbyło się w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym nr 7, gdzie uczniom przedstawiono prezentację multimedialną dotyczącą marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie przeprowadzono quiz wiedzy o życiu i działalności „Dziadka”. Zwyciężyli wszyscy, bo wszyscy uczcili pamięć o ważnych wydarzeniach i postaciach.

            Wszystkim zaangażowanym, w tę udaną inicjatywę pragniemy gorąco podziękować.