Dzień w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego

W ramach „obowiązkowego” przysposobienia do służby w Siłach Powietrznych RP uczniowie klas I i II naszego Liceum mieli okazję zwiedzić 23. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim i zapoznać się z jej zadaniami oraz tradycjami. Nadrzędnym celem jednostki jest obrona przestrzeni powietrznej nad Warszawą i pełnienie dyżuru bojowego NATO w ramach misji „ Air Policing” (czyli ochrony sojuszników z krajów nadbałtyckich, których lotnictwo wymaga wsparcia w zakresie ochrony terytorialnej).

Zwiedziliśmy kompleks koszarowy – przede wszystkim Salę Tradycji, gdzie mogliśmy zobaczyć pamiątki pilotów legendarnego Dywizjonu 303, a następnie udaliśmy się na lotnisko wojskowe. Tu pierwszym punktem programu było zapoznanie się z samolotem myśliwskim MiG 29 UB, następnie ze sprzętem ratunkowym pilotów w „Spadochroniarni”.

Dużą atrakcją było spotkanie z sokolnikiem (widzieliśmy jastrzębie i sokoła pracujące w bazie) i zwiedzanie wieży kontroli ruchu lotniczego. Kiedy zaczęło sypać śniegiem udaliśmy się do lotniskowej stacji meteo, aby zapytać jak długo utrzyma się taka pogoda. Otrzymana prognoza sprawdziła się w ponad 50%.

Ostatnim punktem programu był zwiedzanie hangaru 2 Grupy Poszukiwawczo- Ratowniczej i zapoznanie z jej zadaniami oraz budową śmigłowca W3 „Sokół” w wersji ratowniczej. Mogliśmy zobaczyć również śmigłowce Mi-2 polskiej produkcji.

Szczęśliwi i nieco zmęczeni wróciliśmy do Warszawy 🙂